ଚାଣକ୍ୟ ନୀତି: ପିତା, ମାତା, ପତ୍ନୀ ଏବଂ ପୁଅ ମଧ୍ୟ ଏହି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଶତ୍ରୁ ହୋଇପାରନ୍ତି (chanakya-niti)

ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟ ଙ୍କ ନୀତି ଆପଣେଇ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ସଙ୍କଟ ସମୟକୁ ମଧ୍ୟ କାଟିପାରେ | ଚାଣକ୍ୟ ଙ୍କ ନୀତି, ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ କିପରି ଜୀବନଯାପନ କରିବେ ତାହା କହିବା ସହିତ ଜୀବନରେ ସୁଖ ଆଣିପାରେ | ଚାଣକ୍ୟ ଙ୍କ ପୁସ୍ତକ ନୀତି ଶାସ୍ତ୍ରୀ ଅନୁସାରେ, ଅନେକ ଥର ସଂପର୍କରେ ଥିବା ଲୋକମାନେ ଶତ୍ରୁ ଭଳି ଆଚରଣ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି | ଏଥିରେ ବ୍ୟକ୍ତିର ପତ୍ନୀ, ବାପା, ପୁଅ ଏବଂ ମା ମଧ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ |

chanakya-niti


ଚାଣକ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେଉଁ ପିତା ଋଣ  ନେଇ ପରିଶୋଧ କରନ୍ତି ନାହିଁ, ସେ ପୁତ୍ର ର ଶତ୍ରୁ ନ୍କ ସମାନ ହେଇ ଯାନ୍ତି । ଯଦି ପିତାଙ୍କ ମୁଣ୍ଡରେ ଋଣ  ର ବୋଝ ଅଛି, ତେବେ ପୁଅର ଜୀବନ ଯନ୍ତ୍ରଣାଦାୟକ ଅଟେ | ଏହି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଜଣେ ପିତା ନିଜ ପୁଅର ଶତ୍ରୁଠାରୁ କମ୍ ନୁହଁନ୍ତି |


ଏହି ସମ୍ପର୍କରେ ମା ଏବଂ ପିଲାଙ୍କ ସମ୍ପର୍କ ଅତ୍ୟନ୍ତ ପବିତ୍ର ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ | କିନ୍ତୁ ଯଦି ମା ନିଜ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ସମାନ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି ନାହିଁ, ତେବେ ସେ ସମାନ ଶତ୍ରୁ ଅଟନ୍ତି | ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଯଦି ସ୍ୱାମୀ ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ ଜଣେ ବିଦେଶୀ ସହିତ ସମ୍ପର୍କ ଅଛି, ତେବେ ସେ ତାଙ୍କ ପୁଅର ଶତ୍ରୁ ସଂଗେ ସମାନ |


ଚାଣକ୍ୟ ଏହି ପଦରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏକ ସୁନ୍ଦର ପତ୍ନୀ ରହିବା ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ପାଇଁ ସମସ୍ୟା ହୋଇପାରେ | ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ଦୁର୍ବଳ ଏବଂ ସୁରକ୍ଷା ନଥିବା ସ୍ତ୍ରୀ ପାଇଁ ଶତ୍ରୁଠାରୁ କମ୍ ନୁହେଁ |

ଚାଣକ୍ୟ ଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ପିତାମାତାଙ୍କ ପାଇଁ ମୂର୍ଖ ପିଲା ଶତ୍ରୁଠାରୁ କମ୍ ନୁହେଁ। ପିଲାମାନଙ୍କର ମୂର୍ଖତା ହେତୁ ପିତାମାତାଙ୍କ ଜୀବନ ଦୁଃଖରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇପାରେ | ଏଥିସହ, ଯେଉଁ ପିତାମାତାମାନେ ସେମାନଙ୍କ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଭଲ ଶିକ୍ଷା ଏବଂ ଲାଳନପାଳନ କରନ୍ତି ନାହିଁ, ସେମାନଙ୍କ ପିଲାମାନଙ୍କ ଶତ୍ରୁ ପରି |

ଆଶା କରୁଛୁ ଆପଣ ମାନଙ୍କୁ ଆମର ଏହି ପୋସ୍ଟ ଟି ଭଲ ଲାଗିଥିବ | ଯଦି ହଁ ତାହେଲେ ଲାଇକ ଏବଂ ସାଙ୍ଗ ମାନଙ୍କ ସହ ଏହି ପୋଷ୍ଟ କୁ ଶେୟାର କରନ୍ତୁ ଏବଂ ମନୋରଞ୍ଜନ ଦୁନିଆର ଅଧିକ ଖବର ପଢିବା ପାଇଁ ଆମ ପେଜ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ୱେବସାଇଟ ବୁକମାର୍କ କରନ୍ତୁ । ଧନ୍ୟବାଦ
Previous Post Next Post