ଏହି ଭାରତୀୟ ବ୍ୟକ୍ତି ହେଲେ ଦୁନିଆ ର ଅଷ୍ଟମ ଧନୀ ବ୍ୟକ୍ତି, ତାଙ୍କର ମୋଟ ସମ୍ପତ୍ତି ଜାଣିଲେ ଆପଣ ପାଗଳ ହେଇଯିବେ

ହୁରୁନ୍ ଗ୍ଲୋବାଲ୍ ରିଚ୍ ତାଲିକା 2021 ଅନୁଯାୟୀ ରିଲାଏନ୍ସ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଜ୍ (ଆରଏଲ୍) ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀ ବର୍ତ୍ତମାନ 83 ବିଲିୟନ ଡଲାରର ସମ୍ପତ୍ତି ସହ ବିଶ୍ୱର ଅଷ୍ଟମ ଧନୀ ବ୍ୟକ୍ତି ଅଟନ୍ତି | ଅମ୍ବାନୀଙ୍କ ସମ୍ପତ୍ତି ବର୍ଷକୁ ବର୍ଷ 24% ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି।

8th-richest-person


"ଭାରତର ବୃହତ୍ତମ ରପ୍ତାନିକାରୀ ରିଲାଏନ୍ସ ଦେଶର ରପ୍ତାନୀର 8% ଏବଂ କଷ୍ଟମ୍ସ ଏବଂ ଏକ୍ସାଇଜ୍ ଡ୍ୟୁଟିରୁ ଭାରତର ମୋଟ ଆୟର 5% ଅଟେ। ରିଲାଏନ୍ସ ଅକ୍ଷୟ ଶକ୍ତି ପାଇଁ ଏକ ଗଣିତ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଯୋଜନା କରୁଛି ଏବଂ ବ୍ୟାଟେରୀ ତିଆରି ବ୍ୟବସାୟରେ ଆଗେଇବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି। ପୂର୍ବ ହୁରୁନ୍ ଗ୍ଲୋବାଲ୍ ରିଚ୍ ତାଲିକାରେ ତାଙ୍କର ସ୍ଥାନ ନବମ ଥିଲା।

Mukesh Ambani


ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀ ଜନ୍ମ : 19 ଏପ୍ରିଲ 1957 (ବୟସ 63 ବର୍ଷ), ଆଡେନ, ୟେମେନ 

ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀ ନିଟ୍ ମୂଲ୍ୟ : 7,830 କୋଟି USD (2021) ଫୋର୍ବସ୍ 

ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀ ଶିକ୍ଷା : ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ କେମିକାଲ୍ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି (ଆଇସିଟି) , ଅଧିକ

ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀ ପିଲାମାନେ : ଇଶା ଅମ୍ବାନୀ , ଆକାଶ ଅମ୍ବାନୀ , ଅନନ୍ତ ଅମ୍ବାନୀ 


ଦେଶଗୁଡିକ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତ 177 ବିଲିୟନେୟାରଙ୍କ ସହ ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନକୁ ଉନ୍ନୀତ ହୋଇଛି, ଯାହା ଗତ ବର୍ଷ ତୁଳନାରେ 40 ଅଧିକ। ହୁରୁନ ବିବୃତ୍ତିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ମୁମ୍ବାଇ ସହରରେ 61 ବିଲିୟନେୟାର ସହିତ କୋଟିପତି ରାଜଧାନୀ, ତା’ପରେ 40 ବର୍ଷ ସହିତ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ରହିଛି। ହାରାହାରି ବୟସ 66 ଥିଲା। ଏଲଏନ ମିତ୍ତଲଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଭାରତ ବାହାରେ 32 ଟି ବିଲିୟନେୟାର ଅଛନ୍ତି। ଲଣ୍ଡନରେ ଆର୍ସେଲର୍ ମିତ୍ତଲ |


ଅନ୍ୟ ଭାରତୀୟଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଗୌତମ ଆଦାନୀ ଏବଂ ପରିବାର ଶ୍ରେଷ୍ଠ 100 ବିଲିୟନେୟାରଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ 48 ତମ ସ୍ଥାନରେ ରହିଥିଲେ। ଆଦାନୀ ତାଙ୍କ ଶକ୍ତି ପ୍ରାୟ ଦୁଇଗୁଣରୁ 32 ବିଲିୟନ ଡ଼ଲାରରେ ଦେଖିଛି, ଆଦାନୀ ଗ୍ରୀନ୍ ଏନର୍ଜି ପଛରେ 20 ବିଲିୟନ ଡଲାର ମୂଲ୍ୟରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ବୋଲି ଏଥିରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି।


ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ଧନୀ ବ୍ୟକ୍ତି ହେଉଛନ୍ତି ଟେସଲା ଏବଂ ସ୍ପେସ୍ ଏକ୍ସ ସିଇଓ ଏଲୋନ୍ ମସ୍କଙ୍କ ସମ୍ପତ୍ତି 197 ବିଲିୟନ ଡଲାର। 2020 ରେ ମସ୍କର ଧନ ତିନି ଗୁଣ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଲା |ଆମାଜନ୍ ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ଜେଫ୍ ବେଜୋସ୍ ତାଙ୍କ ସମ୍ପତ୍ତିରେ 35 ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ପାଇ 189 ବିଲିୟନ ଡ଼ଲାରରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ରହିଥିଲେ |

ଆଶା କରୁଛୁ ଆପଣ ମାନଙ୍କୁ ଆମର ଏହି ପୋସ୍ଟ ଟି ଭଲ ଲାଗିଥିବ | ଯଦି ହଁ ତାହେଲେ ଲାଇକ ଏବଂ ସାଙ୍ଗ ମାନଙ୍କ ସହ ଏହି ପୋଷ୍ଟ କୁ ଶେୟାର କରନ୍ତୁ ଏବଂ ମନୋରଞ୍ଜନ ଦୁନିଆର ଅଧିକ ଖବର ପଢିବା ପାଇଁ ଆମ ପେଜ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ୱେବସାଇଟ ବୁକମାର୍କ କରନ୍ତୁ । ଧନ୍ୟବାଦ
Previous Post Next Post