85 ବର୍ଷ ପରେ, କୁକୁର-ଟାଇଗର ମିଶ୍ରଣ ପ୍ରାଣୀ ପୁନର୍ବାର ଦେଖାଗଲା ଏହି ଜାଗାରେ

ପୃଥିବୀର ଗଠନ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ବର୍ଷ ହୋଇଆସୁଛି | ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ପଶୁ ପୃଥିବୀକୁ ଆସିଥିଲେ | ଯେଉଁମାନେ ପରିବେଶର ପରିବର୍ତ୍ତନକୁ ସହ୍ୟ କରିପାରିଲେ, ସେମାନେ ଜୀବିତ ଥିଲେ | ସେମାନେ ନିଜକୁ ଅନୁକୂଳ ଅବସ୍ଥାରେ ଅନୁକୂଳ କଲେ | କିନ୍ତୁ ଯେଉଁମାନେ ତାହା କରିପାରିନଥିଲେ, ସେମାନଙ୍କର ପ୍ରଜାତି ପୃଥିବୀରୁ ବିନଷ୍ଟ ହୋଇଥିଲେ। 

ଡାଇନୋସର ଠାରୁ ବିଲୁପ୍ତ ହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅନେକ ପ୍ରଜାତି ଅଛି | ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ହେଲା ତସମାନିଆନ୍ ଟାଇଗର | ଏହି ବାଘ ସାଧାରଣ ବାଘଠାରୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭିନ୍ନ ଦେଖାଯାଉଥିଲା | ଦେହର ଅଧା ବାଘ ପରି ଏବଂ ଅଧା କୁକୁର ପରି ଦେଖାଯାଉଥିଲା। କୁହାଯାଏ ଯେ 85 ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଏହା ବିଲୋପ ହୋଇଯାଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହାକୁ ପୁଣି ଦେଖାଯିବାକୁ ଦାବି କରାଯାଇଛି।

tasmanian-tigers-with-half-dog-half-tiger

ଟାସମାନିଆ ବାଘ ପ୍ରଥମେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ତସମାନିଆରେ ଦେଖାଗଲା | କିନ୍ତୁ ସମୟ ଗଡିବା ସହିତ ଏହାର ସଂଖ୍ୟା କମିବାରେ ଲାଗିଲା। ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ 1936 ରେ ଏହା ବିଲୁପ୍ତ ଘୋଷିତ ହେଲା | 85 ବର୍ଷ ପରେ ଏହାକୁ ପୁଣି ଦେଖାଯିବାକୁ ଦାବି କରାଯାଇଛି | ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ଥାଇଲାସିନ୍ ସଚେତନତା ଗୋଷ୍ଠୀର ସଭାପତି ନୀଲ ୱାଟର ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଏତେ ବର୍ଷ ପରେ ଗୋଟିଏ ପରିବାର ପୁନର୍ବାର ପଶୁ ଦେଖିବା ପାଇଁ ଦାବି କରିଛନ୍ତି।

tasmanian-tigers-with-half-dog-half-tiger

ନିଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପରିବାର ତସମାନିଆ ବାଘକୁ ଜଙ୍ଗଲ ଆଡକୁ ଗତି କରୁଥିବା ଦେଖିଥିଲେ। ଏହାର ପ୍ରମାଣ ଭାବରେ ସେ ଚାରୋଟି ଫଟୋଗ୍ରାଫ୍ ମଧ୍ୟ ଉପସ୍ଥାପନ କରିଥିଲେ | ଏହା ଏକ ପ୍ରାଣୀକୁ ଦେଖାଏ ଯାହାର ଅଧା ଶରୀର ବାଘ ପରି ଏବଂ ଅଧା କୁକୁର ପରି |

କିନ୍ତୁ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ଏହାକୁ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଫଟୋଗୁଡ଼ିକ ମର୍ଫେଡ୍ ହୋଇଛି। ଏହା କେବଳ ପ୍ରଚାର ପାଇଁ ସମ୍ପାଦିତ ଏବଂ ମୁକ୍ତ କରାଯାଇଛି | ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଲୋକମାନେ ଏଭଳି ଫଟୋଗ୍ରାଫ୍ ପ୍ରକାଶ କରନ୍ତି ଏବଂ ପ୍ରଚାର ପାଇଁ କାହାଣୀ ସୃଷ୍ଟି କରନ୍ତି |ତସମାନିଆ ବାଘର ଓଜନ 12 ରୁ 22 କିଲୋଗ୍ରାମ ଥିଲା | ଏହାର ଲମ୍ବ 39 ରୁ 51 ଇଞ୍ଚ ଥିଲା | ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ଏହାର ଶରୀରର ଆଗ ଭାଗ କୁକୁର ପରି ଏବଂ ଶରୀରର ପଛ ଭାଗ ବାଘ ପରି ଦେଖାଯାଉଥିଲା |

ରେକର୍ଡ ଅନୁଯାୟୀ, ଶେଷ ତସମାନିଆନ୍ ବାଘ 1930 ରେ ଜୀବନ୍ତ ଦେଖାଯାଇଥିଲା | ଦୁଇ ଲକ୍ଷ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଏହା ପୃଥିବୀକୁ ଆସିଥିଲା ​​| କିଛି ଲୋକ ଏହାକୁ ବାଘ ନୁହେଁ ଗଧିଆ ବୋଲି କୁହନ୍ତି। ଏହାର ଚିତ୍ର ଅନେକ କାହାଣୀ ପୁସ୍ତକରେ ଦେଖାଯାଏ କିନ୍ତୁ ପ୍ରକୃତ ଚିତ୍ର କାହାରି ପାଖରେ ନାହିଁ |

ଆଶା କରୁଛୁ ଆପଣ ମାନଙ୍କୁ ଆମର ଏହି ପୋସ୍ଟ ଟି ଭଲ ଲାଗିଥିବ | ଯଦି ହଁ ତାହେଲେ ଲାଇକ ଏବଂ ସାଙ୍ଗ ମାନଙ୍କ ସହ ଏହି ପୋଷ୍ଟ କୁ ଶେୟାର କରନ୍ତୁ ଏବଂ ମନୋରଞ୍ଜନ ଦୁନିଆର ଅଧିକ ଖବର ପଢିବା ପାଇଁ ଆମ ପେଜ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ୱେବସାଇଟ ବୁକମାର୍କ କରନ୍ତୁ । ଧନ୍ୟବାଦ
Previous Post Next Post