ଶାନୟା କପୁରଙ୍କ ଏହି ପେଟ ନୃତ୍ୟ ଆପଣଙ୍କୁ ଅନେକ ରୋଗରୁ ମୁକ୍ତି ଦେବ

ଗତ କିଛିବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ବଲିଉଡରେ ଅନେକ ଷ୍ଟାର ପିଲାମାନେ ଲଞ୍ଚ  ହୋଇଛନ୍ତି ଏବଂ ଏହି ବର୍ଷ ମଧ୍ୟ ଏହା ସମାନ ଦେଖାଯାଉଛି | ବଲିଉଡର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଅଭିନେତା ସଞ୍ଜୟ କପୁରଙ୍କ ଝିଅ ଶାନୟା କପୁର ଆଜିକାଲି ତାଙ୍କ ନୃତ୍ୟକୁ ନେଇ ଅନେକ ଚିନ୍ତା କରୁଛନ୍ତି। ଏଥିରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ସେ ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ବଲିଉଡ ଫିଲ୍ମରୁ ଲଞ୍ଚ ହେବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି।

shanaya-kapoor-belly-dance
Shanaya Kapoor


ଆଜିକାଲି ତାଙ୍କର ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ବହୁତ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି | ଶାନୟା ପୁଣିଥରେ ତାଙ୍କ ନୂଆ ଡ୍ୟାନ୍ସ ଭିଡିଓ ମାଧ୍ୟମରେ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ବିସ୍ତାର କରିଛନ୍ତି। ଶାନୟା କପୁର ପ୍ରାୟତ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ତାଙ୍କ ପେଟ ନୃତ୍ୟର ଭିଡିଓ ସେୟାର କରନ୍ତି | ତାଙ୍କର ଏହି ଭିଡିଓଗୁଡିକ ମଧ୍ୟ ବହୁତ ଭାଇରାଲ୍ | 


ଏହି ଭିଡିଓରେ ସେ ହଲିଉଡର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଗାୟକ ଶାକିରାଙ୍କ ଗୀତରେ ଥରିଥିବାର ନଜର ଆସିଛନ୍ତି। ଏହି ଭିଡିଓ ସେୟାର କରି ଶାନୟା କହିଛନ୍ତି ଯେ ନୃତ୍ୟ ସମୟରେ ସେ ସମୁଦାୟ 60 ସେକେଣ୍ଡ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନିଶ୍ୱାସ ନେଇ ନାହାଁନ୍ତି।



କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏକ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ କାରଖାନା ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ | ବାସ୍ତବରେ, ନୃତ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଏକ ପ୍ରକାର ବ୍ୟାୟାମ | ନାଚିବା ଦ୍ୱାରା, ତୁମର ସମଗ୍ର ଶରୀର ବ୍ୟାୟାମ କରାଯାଏ | ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ପେଟ ନୃତ୍ୟର ଲାଭ କ’ଣ?


ଶରୀର ସଚେତନତା

ପେଟ ନୃତ୍ୟରେ ଶରୀରର ପ୍ରତ୍ୟେକ ଅଙ୍ଗ ଗତି କରିବା ପାଇଁ ତିଆରି ହୋଇଥାଏ | ଯେଉଁ ଉପାୟରେ ପେଟ ଉପରକୁ ଏବଂ ତଳକୁ ଗତି କରେ, ଏହା ଶରୀରରେ ନମନୀୟତା ଆଣିଥାଏ | ଚାପଗ୍ରସ୍ତ ଜୀବନଶଳୀକୁ ଅତିକ୍ରମ କରି ଏହା ଆପଣଙ୍କୁ ଆରାମଦାୟକ ଏବଂ ଚାପମୁକ୍ତ କରିଥାଏ |


ଶରୀରକୁ ଏକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଏବଂ ଆକୃତିର ଆକାର ଦେଇଥାଏ 

ଯଦି ତୁମେ ସବୁବେଳେ ଏହି ନୃତ୍ୟ ଫର୍ମ କର, ତେବେ ଏହା ତୁମର ମାଂସପେଶୀକୁ ମଜବୁତ କରେ, ଯାହା ଅନ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ସହିତ ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ | ଏହା ସହିତ, ଆପଣ ଅତିରିକ୍ତ କ୍ୟାଲୋରୀ ସହଜରେ ପୋଡି ପାରିବେ | ବେଲି ନୃତ୍ୟ ଆପଣଙ୍କ ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ମଧ୍ୟ ସହାୟକ ହୋଇପାରେ |


ମାରାତ୍ମକ ରୋଗରୁ ମୁକ୍ତି ପାଆନ୍ତୁ 

ନୃତ୍ୟ ଅଭ୍ୟାସ କରି ହୃଦୟକୁ ଅଧିକ ଲାଭ ମିଳିଥାଏ | ଏହା ହୃଦୟକୁ ରୋଗରୁ ମୁକ୍ତ କରିପାରେ, କାରଣ ଏହି ନୃତ୍ୟ ଦ୍ୱାରା ସମ୍ପୁର୍ଣ୍ଣ ବ୍ୟାୟାମ ହୋଇଥାଏ, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଆପଣଙ୍କ ରକ୍ତ ସଂଚାଳନ ସନ୍ତୁଳିତ ଏବଂ ଶରୀରର ଚର୍ବି ମଧ୍ୟ କମିଯାଏ |


ହଜମ କରିବାରେ ମଧ୍ୟ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ 

ନୃତ୍ୟ ଶରୀରର ସମସ୍ତ ଅଙ୍ଗର ସଠିକ୍ ବିକାଶକୁ ନେଇଥାଏ | ଶରୀର ନରମ ଏବଂ ନମନୀୟ ହୋଇଯାଏ | ପିଠି ଯନ୍ତ୍ରଣା ଭଳି ସମସ୍ୟା ନିଜେ ଶେଷ ହୁଏ | ହଜମ ଶୀଘ୍ର ଏବଂ ଭୋକ ଅଧିକ ହୁଏ | ଶରୀରର ଶକ୍ତି ଏବଂ ଆନନ୍ଦ ବଢେ |

ପେଟ ନୃତ୍ୟରେ, ଅନେକ ଭିନ୍ନ ଗତି ପେଟ ମାଧ୍ୟମରେ କରାଯାଇଥାଏ, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଆଗକୁ ବଙ୍କା ହେବା ସମୟରେ ଅଧିକ ପରିଶ୍ରମ କରିବାକୁ ପଡେ | ଏହି ବ୍ୟାୟାମ ସହିତ ଶରୀରର ମାଂସପେଶୀଗୁଡିକ ଭଲ ବ୍ୟାୟାମ କରାଯାଏ ଏବଂ ଶରୀରର ସ୍ଥିତିରେ ଲାଭ ହୋଇଥାଏ |


ଆଶା କରୁଛୁ ଆପଣ ମାନଙ୍କୁ ଆମର ଏହି ପୋସ୍ଟ ଟି ଭଲ ଲାଗିଥିବ | ଯଦି ହଁ ତାହେଲେ ଲାଇକ ଏବଂ ସାଙ୍ଗ ମାନଙ୍କ ସହ ଏହି ପୋଷ୍ଟ କୁ ଶେୟାର କରନ୍ତୁ ଏବଂ ମନୋରଞ୍ଜନ ଦୁନିଆର ଅଧିକ ଖବର ପଢିବା ପାଇଁ ଆମ ପେଜ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ୱେବସାଇଟ ବୁକମାର୍କ କରନ୍ତୁ । ଧନ୍ୟବାଦ
Previous Post Next Post