ପୁରୀର ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିର ବିଷୟରେ 11 ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ତଥ୍ୟ

ଓଡିଶାରେ ଅବସ୍ଥିତ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ପୁରୀର ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିରର ହାସ୍ୟରସ କାନ୍ଥକୁ ତିଆରି କରିବା ପାଇଁ ତିନି ପିଢ଼ିର ସମୟ ଲାଗିଥିଲା। ହିନ୍ଦୁ ଭକ୍ତମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏହି ମନ୍ଦିର ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କାରଣ ଏହା ଚାର-ଧାମ ତୀର୍ଥଯାତ୍ରା ମଧ୍ୟରୁ ଅନ୍ୟତମ | 

jagannath-puri-temple-facts-in-odia

ଏହା ମଧ୍ୟ ଏକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଐତିହାସିକ ଗଠନ, ଯାହା ପ୍ରାୟ ସହସ୍ର ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ, 1078 ମସିହାରେ ନିର୍ମିତ ହୋଇଥିଲା। ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ପ୍ରଭୁ ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ପାଇବା ପାଇଁ ଓଡିଶା ପରିଦର୍ଶନ କରିଥାନ୍ତି | ପୁରୀର ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିର ରେ ଅନେକ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ତଥ୍ୟ ଅଛି, ସେଥି ମଧ୍ୟ ରୁ ଆସନ୍ତୁ କିଛି ଜାଣିବା


1. ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିରର ଉପରି ଭାଗରେ ଲାଗିଥିବା ପତାକା

ଆମେ ଜାଣିଚୁ କି ଯେତେବେଳେ ପବନ ହେଇ ଥାଏ ଗଛ ର ପତ୍ର ରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ବଡ଼ ବଡ଼ ଜାହାଜ ମଧ୍ୟ ସେହି ଦିଗ ରେ ଚାଲିଥାଏ | କିନ୍ତୁ ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିରର ଉପରି ଭାଗରେ ଲାଗିଥିବା ପତାକା ଏହାକୁ ଅନୁସରଣ କରେ ନାହିଁ | ଏହି ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ପତାକା ପବନର ବିପରୀତ ଦିଗକୁ ପ୍ରବାହିତ ହୁଏ |


2. ଆରୋହଣ

ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିନ ଜଣେ ପୁରୋହିତ ମନ୍ଦିରର ଗମ୍ବୁଜ ଉପରେ ପତାକା ବଦଳାଇବା ପାଇଁ 45 ମହଲା କୋଠା ସହିତ ସମାନ ଉଚ୍ଚତା ସହିତ ମନ୍ଦିରର କାନ୍ଥକୁ ସ୍କ୍ରାମ କରନ୍ତି | ଏହି ରୀତିନୀତି ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ ଦିନଠାରୁ ବହୁ ପୁରୁଣା | କୌଣସି  ପ୍ରତିରକ୍ଷା ବିନା ଖାଲି ହାତରେ ଏହି ପୁରୋହିତ ଚଢି ଥାନ୍ତି | ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯଦି ଗୋଟିଏ ଦିନ ଛାଡି ଦିଆଯାଏ, ତେବେ ମନ୍ଦିର ଦୀର୍ଘ 18 ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବନ୍ଦ ରହିବ | 


3. ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିର ଛାୟା 

ଆମେ ଜାଣୁ ଯ ସବୁ ବସ୍ତୁ ଅପରେ ଆଲୋକ ପଡିଲେ ଛାୟା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥାଏ, କିନ୍ତୁ ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିରରେ କୌଣସି  ଛାୟା ନଥିବା ଜଣାଯାଇଛି, ଦିନର ଯେକୌଣସି  ସମୟରେ କୌଣସି  ଦିଗରୁମଧ୍ୟ | 


4. ସୁଦର୍ଶନ ଚକ୍ର

ସୁଦର୍ଶନ ଚକ୍ର ଆକାରରେ ମନ୍ଦିରର ଶିଖରରେ ଦୁଇଟି ରହସ୍ୟ ଅଛି | ପ୍ରଥମ ଟି ହେଲା ପ୍ରାୟ ଏକ ଟନ୍ ଓଜନ ବିଶିଷ୍ଟ ଧାତୁ, ସେହି ଶତାବ୍ଦୀର ମାନବ ଶକ୍ତି ସହିତ କୌଣସି ଯନ୍ତ୍ର ବିନା ସେଠାରେ ଉଠିଲା କିଭଳି |

ଦ୍ୱିତୀୟଟି ହେଉଛି ଚକ୍ର ସହିତ ଜଡିତ,  ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିଗରୁ ଚକ୍ର ସମାନ ରୂପ ଦେଖାଯାଏ |  ଅର୍ଥାତ ଚକ୍ର ଟି ର ଆକାର ପୁରୀ ରେ କୌଣସି ଦିଗ ଏବଂ ଜାଗା ରୁ ଦେଖିଲେ ମଧ୍ୟ ଆପଣଙ୍କୁ ସମାନ ଦେଖାଯିବ |


5. ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିର  ଉପରେ କିଛି ଉଡ଼ିବ ନାହିଁ 

ଆକାଶ ହେଉଛି ପକ୍ଷୀ ମାନଙ୍କର ସ୍ଥାନ |  କିନ୍ତୁ, ଏହି ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଅଞ୍ଚଳ ପ୍ରତିବନ୍ଧିତ ହୋଇଛି, ଏପରିକି ମନ୍ଦିର ଗମ୍ବୁଜ ଉପରେ ଗୋଟିଏ ବି ପକ୍ଷୀ ସାମ୍ନା କରାଯାଇ ନାହିଁ, ଏପରିକି ବିମାନ ମଧ୍ୟ ମନ୍ଦିର ଉପରେ ବୁଲୁଥିବାର ଦେଖାଯାଇ ନାହିଁ |


6. ଖାଦ୍ୟ ଏଠାରେ କେବେ ବି ଅସାର ନୁହେଁ

ହିନ୍ଦୁ ପୁରାଣରେ ଖାଦ୍ୟ ନଷ୍ଟ କରିବା ଏକ ଖରାପ ସଙ୍କେତ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ | ମନ୍ଦିର ପରିଦର୍ଶନ କରୁଥିବା ସମୁଦାୟ ଲୋକ ପ୍ରତିଦିନ 2,000 ରୁ 2, 00,000 ମଧ୍ୟରେ ଭିନ୍ନ ଅଟନ୍ତି | ଚମତ୍କାର ଭାବରେ, ପ୍ରତିଦିନ ପ୍ରସ୍ତୁତ ପାର୍ସଦମ୍ କଦାପି ନଷ୍ଟ ହୁଏ ନାହିଁ, କମ ମଧ୍ୟ ପଡେ ନାହିଁ  | 


7. ନିରବ ଜଳ |

ଆପଣ ଯେତେବେଳେ ମନ୍ଦିର ର ପ୍ରଥମ ସିଡ଼ି ଉପରେ ପାଦ ଦେବେ, ଆପଣ ଙ୍କୁ ସମୁଦ୍ର ର କୌଣସି ଶବ୍ଦ ଶୁଭିବ ନାହିଁ | କିନ୍ତୁ ଯେତେବେଳେ ବାହାରକୁ ଆସିବେ ଆପଣ ଙ୍କୁ ଶବ୍ଦ ଆଉ ଥରେ ଶୁଭିବ | ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋର ଅନୁଯାୟୀ, ଦୁଇ ପ୍ରଭୁଙ୍କ ଭଉଣୀ ସୁଭଦ୍ରା ମା ଙ୍କ ଇଚ୍ଛା ଥିଲା କୌଣସି ଶବ୍ଦ ନ ଶୁଭିବାକୁ |


8. ପବନର ଓଲଟା ଗତି ରେ ବହିବା

ପୃଥିବୀର ଯେକୌଣସି  ସ୍ଥାନ ନିଅ, ଦିନ ସମୟରେ ସମୁଦ୍ରରୁ ପବନ ସ୍ଥଳଭାଗକୁ ଆସେ ଏବଂ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଏହାର ବିପରୀତ ଘଟଣା ଘଟେ | କିନ୍ତୁ, ପୁରୀରେ  ଦିନ ସମୟ ରେ, ସ୍ଥଳଭାଗରୁ ସମୁଦ୍ରକୁ ପବନ ବହିଥାଏ ଏବଂ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଏହାର ବିପରୀତ ଘଟଣା ଘଟେ |


9. ରାନ୍ଧିବା ପାଇଁ ଯାଦୁଗରୀ ପଦ୍ଧତି

ପ୍ରସାଦ ରାନ୍ଧିବା ପାଇଁ ପାରମ୍ପାରିକ ଉପାୟ ଏଠାରେ ପୁରୋହିତମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ସଂରକ୍ଷିତ | ଠିକ୍ ସାତୋଟି ହାଣ୍ଡି ପରସ୍ପର ଉପରେ ଲଗାଯାଇଥିବା ପାତ୍ର ଭାବରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ ଏବଂ ଜାଳେଣି କାଠ ବ୍ୟବହାର କରି ରନ୍ଧାଯାଏ | ଚିତ୍ତାକର୍ଷକ ଭାବରେ, ଉପର ହାଣ୍ଡି ପ୍ରଥମେ ରନ୍ଧା ସରେ, ଏବଂ ବାକିଗୁଡ଼ିକ ସମାନ କ୍ରମ ରେ ରନ୍ଧା ହୋଇଥାନ୍ତି |


ଆଶା କରୁଛୁ ଆପଣ ମାନଙ୍କୁ ଆମର ଏହି ପୋସ୍ଟ ଟି ଭଲ ଲାଗିଥିବ | ଯଦି ହଁ ତାହେଲେ ଲାଇକ ଏବଂ ସାଙ୍ଗ ମାନଙ୍କ ସହ ଏହି ପୋଷ୍ଟ କୁ ଶେୟାର କରନ୍ତୁ ଏବଂ ମନୋରଞ୍ଜନ ଦୁନିଆର ଅଧିକ ଖବର ପଢିବା ପାଇଁ ଆମ ପେଜ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ୱେବସାଇଟ ବୁକମାର୍କ କରନ୍ତୁ । ଧନ୍ୟବାଦ
Previous Post Next Post