ଲଙ୍ଗ୍‌ କୋଭିଡ୍-୧୯ କଣ ଏବଂ ଏହାର ଲକ୍ଷଣ କଣ

ଲଙ୍ଗ କୋଭିଡ୍ ହେଉଛି ଏକ ଶବ୍ଦ ଯାହାକି କୋଭିଡ୍ -19 ର ପ୍ରଭାବ ବର୍ଣ୍ଣନା କରେ ଯାହା ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ରୋଗଠାରୁ ସପ୍ତାହ କିମ୍ବା ମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିଥାଏ |  ଲଙ୍ଗ କୋଭିଡକୁ 12 ସପ୍ତାହରୁ ଅଧିକ ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବ୍ୟାଖ୍ୟା କରେ, ଯଦିଓ ଅନ୍ୟ କେତେକ ଲକ୍ଷଣକୁ ଆଠ ସପ୍ତାହରୁ ଅଧିକ ସମୟ ଧରି କୋଭିଡ୍ ବୋଲି ଭାବନ୍ତି |

ଲଙ୍ଗ କୋଭିଡ୍ ଦ୍ୱାରା କେତେ ଲୋକ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛନ୍ତି ତାହାର ଅଧିକ ବିବରଣୀ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଉଭା ହେଉଛି, କିନ୍ତୁ ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ କୋଭିଡ୍ -19 ପାଇଁ ପଜିଟିଭ୍ ପରୀକ୍ଷା କରୁଥିବା ପାଞ୍ଚ ଜଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ ପାଞ୍ଚ ସପ୍ତାହ କିମ୍ବା ଅଧିକ ସମୟ ପାଇଁ ଲକ୍ଷଣ ପାଇଥା’ନ୍ତି | ପ୍ରାୟ ଦଶ ଜଣଙ୍କ ପାଇଁ, ସେମାନେ 12 ସପ୍ତାହ କିମ୍ବା ଅଧିକ ସମୟ ଧରି ରହନ୍ତି |

long covid 19

ରୋଗର ପ୍ରାରମ୍ଭିକ (ତୀବ୍ର) ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ, କୋଭିଡ୍ -19 ନିମୋନିଆ ଏବଂ ଶ୍ୱାସକ୍ରିୟାରେ ବିଫଳତା ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ, ଯାହା ଫୁସଫୁସରେ ସ୍ଥାୟୀ କ୍ଷତି ଘଟାଇପାରେ | କିନ୍ତୁ କୋଭିଡ -19 କେବଳ ଫୁସଫୁସ ରୋଗ ନୁହେଁ: ଏହା ଅନ୍ୟ ଜୀବନ ପରିବର୍ତ୍ତନକାରୀ ଜଟିଳତା ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ | ବିଶେଷ ଭାବରେ, କାରଣ ଏହା ରକ୍ତ ଜମାଟ ବାନ୍ଧିବାର ଆଶଙ୍କା ବଢ଼ାଇ ପାରେ, ଏହା ଗଭୀର ଶିରା ଥ୍ରୋମ୍ବୋସିସ୍, ହୃଦଘାତ ଏବଂ ଷ୍ଟ୍ରୋକର କାରଣ ହୋଇପାରେ | ସାଧାରଣତ, ଏହା ହୃଦୟ ମାଂସପେଶୀ ପ୍ରଦାହ ଏବଂ ହୃଦୟର ଗତି ବ୍ୟାଘାତ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ, ଯେପରିକି ଆଟ୍ରିଆଲ୍ ଫାଇବ୍ରିଲେସନ୍ | (ଏହା କରୋନାଭାଇରସ୍ ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ନୁହେଁ - ଉଦାହରଣ ସ୍ୱରୂପ, ହୃଦୟର କ୍ଷତି ମଧ୍ୟ ଭୟଙ୍କର ଫ୍ଲୁରେ ଘଟିଥିବାର ଜଣା ପଡିଥାଏ) |


ଲମ୍ବା କୋଭିଡର ଲକ୍ଷଣଗୁଡ଼ିକ କ’ଣ?

ଅଧିକାଂଶ ଲୋକଙ୍କର ଲକ୍ଷଣ ଶୀଘ୍ର ସୁସ୍ଥ ହୋଇଗଲା ଏବଂ କିଛି ଦିନ ପରେ ସେମାନଙ୍କର ସାଧାରଣ ଜୀବନ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହେଲା | କିନ୍ତୁ କେତେକଙ୍କ ପାଇଁ ଏହି ଜୀବାଣୁର ପ୍ରଭାବ ସପ୍ତାହ କିମ୍ବା ମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହିପାରେ। ଏହା “ଲମ୍ବା କୋଭିଡ୍” ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା |

କେତେକଙ୍କ ପାଇଁ, ଏହା ଉନ୍ନତିର ଚକ୍ର ପରି ଦେଖାଯାଏ ଏବଂ ତା’ପରେ ପୁଣି ଖରାପ ହୋଇଯାଏ | ଏହି ଦୀର୍ଘମିଆଦି ପ୍ରଭାବ କେବଳ ସେହିମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ନାହିଁ ଯେଉଁମାନେ ଡାକ୍ତରଖାନା ଯିବା ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି, କିମ୍ବା ଯେଉଁମାନେ ପ୍ରଥମେ ଜୀବାଣୁ ଧରିବା ସମୟରେ ଗୁରୁତର ଅସୁସ୍ଥ ଅନୁଭବ କରିଥିଲେ |


କରୋନାଭାଇରସର ସ୍ଥାୟୀ ଲକ୍ଷଣ:

  • ଥକା
  • ନିଶ୍ୱାସ
  • ଚିନ୍ତା ଏବଂ ଉଦାସୀନତା |
  • ପାଲ୍ପିଟେସନ୍ |
  • ଛାତି ଯନ୍ତ୍ରଣା
  • ଗଣ୍ଠି କିମ୍ବା ମାଂସପେଶୀ ଯନ୍ତ୍ରଣା |
  • ସିଧା ଚିନ୍ତା କରିବାକୁ କିମ୍ବା ଧ୍ୟାନ ଦେବାରେ ସକ୍ଷମ ନହେବା (‘ମସ୍ତିଷ୍କ କୁହୁଡି’)


ଲଙ୍ଗ୍‌ କୋଭିଡ୍‌-୧୯ ଏକ ନୂତନ ରୋଗ। ତେଣୁ କୁହାଯାଉଛି ଯେ, କରୋନାରୁ ସୁସ୍ଥ ହୋଇଥିବା ଆକ୍ରାନ୍ତମାନେ ନିୟମିତ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହିତ ସଂପର୍କରେ ରହନ୍ତୁ, ନିୟମିତ ରକ୍ତ ପରୀକ୍ଷା କରି ନିଜର ଶରୀର ବିଭିନ୍ନ ଅଙ୍ଗପ୍ରତ୍ୟଙ୍ଗ କେତେ ସୁରକ୍ଷିତ ସେ ସଂପର୍କରେ ଜାଣନ୍ତୁ। ମନେରଖିବା କଥା ଯେ କୋଭିଡ୍‌ରୁ ଲୋକ ଶୀଘ୍ର ଭଲ ହୋଇ ଯାଆନ୍ତି କିନ୍ତୁ ଲଙ୍ଗ୍‌ କୋଭିଡର ଆଶଙ୍କା ଯୋଗୁଁ ଏହା ଅଧିକ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରୁଛି। ଏବେ ବି ବିଭିନ୍ନ ସତର୍କତା ଭିତରେ ରହନ୍ତୁ। ଭିଡକୁ ଯାଆନ୍ତୁ ନାହିଁ। ମାସ୍କ ପିନ୍ଧନ୍ତୁ। ନିୟମିତ ବ୍ୟବଧାନରେ ହାତ ଧୁଅନ୍ତୁ।

ଆଶା କରୁଛୁ ଆପଣ ମାନଙ୍କୁ ଆମର ଏହି ପୋସ୍ଟ ଟି ଭଲ ଲାଗିଥିବ | ଯଦି ହଁ ତାହେଲେ ଲାଇକ ଏବଂ ସାଙ୍ଗ ମାନଙ୍କ ସହ ଏହି ପୋଷ୍ଟ କୁ ଶେୟାର କରନ୍ତୁ ଏବଂ ମନୋରଞ୍ଜନ ଦୁନିଆର ଅଧିକ ଖବର ପଢିବା ପାଇଁ ଆମ ପେଜ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ୱେବସାଇଟ ବୁକମାର୍କ କରନ୍ତୁ । ଧନ୍ୟବାଦ
Previous Post Next Post